Людям з порушенням зору
(0472)304-136
(0472)304-118
Для того, щоб це зробити, вам необхідно звернутися до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації як внутрішньо переміщеної особи із заявою про відмову від допомоги, в якій вказати ПІБ, РНОКПП, номер довідки про взяття на облік ВПО (як особисто так і поштою).
Зверніть увагу! Якщо ви скасуєте довідку ВПО через застосунок Дія, то вас буде знято із обліку ВПО та припиняться виплати, які з цим пов'язані.
Призовники, військовозобов’язані та резервісти в разі вибуття в іншу місцевість повинні прибути до відповідних органів для зняття з військового обліку та в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання стати на військовий облік. Для зняття та постановки на військовий облік, потрібно прибути особисто та мати із собою паспорт громадянина України і військово-обліковий документ.
Дане питання регулюється відповідно до Правил військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджених постановою КМУ від 30 грудня 2022 р. № 1487 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1487-2022-%D0%BF#Text
Нагадуємо, більшість внутрішньо переміщених осіб мають право на щомісячну фінансову допомогу від держави
- 2000 гривень на дорослих
- 3000 гривень для дітей та людей з інвалідністю
Однак існує низка причин, чому переселенцям відмовляються виплачувати допомогу від держави. Її можна втратити, якщо
- рідне місто чи село особи виключили з переліку територій, на яких ведуться бойові дії, або ж тимчасово окупованих. Переліки постійно оновлюються.
- загалом до переліку станом на 10.04.2023 входять 329 громад у Дніпропетровській, Донецькій, Миколаївській, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській та Запорізькій областях.
- ВПО не живе за зазначеною в довідці адресою.
Виплати можуть скасувати з наступного місяця, якщо під час перевірки місця перебування виявиться, що людина не проживає за попередньо вказаною адресою і не зареєструвала нової в органах соціального захисту протягом 10 календарних днів, або переселенець/ка виїхав/ла за межі України.
Якщо людина залишається за кордоном понад 60 днів, це стає підставою для скасування
- довідки переселенця;
- фінансових виплат.
Державну підтримку переселенцям виплачують незалежно від отримання
- гуманітарної допомоги;
- підтримки від міжнародних організацій;
- субсидії;
- інших видів соціальних допомог та компенсацій;
- працевлаштування чи реєстрації ФОП;
- купівлі нерухомого або рухомого майна.
Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, яка діє безстроково, крім випадків, коли є підстави для її скасування.
Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи підтверджує фактичне місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, які спричинили таке переміщення.
Так, до відомостей, які містяться в довідці ВПО, серед іншого, належать і реквізити документа, який посвідчує особу (паспорта громадянина України, посвідки на постійне місце проживання, свідоцтва про народження дитини тощо), а сама довідка пред’являється разом з паспортом громадянина України або іншим документом, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтвом про народження дитини.
Тобто, довідка ВПО не є документом який посвідчує особу, а лише є підтвердженням того, що особа взята на облік як ВПО та на період дії обставин, що спричинили внутрішнє переміщення, особа проживає не за місцем реєстрації.
При цьому законодавство передбачає обов’язок переселенця інформувати орган соціального захисту населення про
- зміну фактичного місця проживання/перебування;
- повернення додому (за місцем “прописки”).
А також треба актуалізовувати відомості про
- обставини, що спричинили внутрішнє переміщення;
- житлові, соціальні, медичні, освітні та інші потреби;
- наявність інвалідності та потребу в технічних та інших засобах реабілітації.
У разі втрати або псування «паперового» примірника довідки переселенець може звернутися до органу соціального захисту населення для отримання дублікату довідки. Так само, ВПО може звернутися за «паперовою» довідкою у разі потреби, якщо постановка на облік ВПО була здійснена онлайн у Дії.
Але якщо змінено
- персональні дані (ПІБ);
- номер банківського рахунка (за стандартом IBAN);
- категорію одержувача допомоги на проживання ВПО (працездатна особа, дитина, особа з інвалідністю),
то слід звернутися до органу соціального захисту населення для актуалізації даних для здійснення виплат, оскільки у такому разі виплати можуть не надходити із технічних причин (неможливості здійснити переказ коштів).
Продовжуємо розповідати про корисні ініціативи в соціальній сфері.
Сьогодні детальніше про нещодавно запущений спільний проєкт Protez Hub та "SAVING LIVES — РЯТУЄМО ЖИТТЯ", який називається "База знань".
Для кого цей проєкт Даний проєкт для людей, які працюють у сфері протезування/реабілітації, для тих, хто хоче допомогти своїм близьким і друзям, які втратили кінцівки.
Дуже корисні лекції від ТОП-спеціалістів, які в результаті допоможуть якісніше, швидше та краще надавати послуги з протезування для українців. Приєднуйтесь https://bazaznan.protezhub.com/
Як відомо, у квітні закінчується опалювальний сезон, тож з 01 травня по 30 вересня в Україні будуть надаватись субсидії на неопалювальний сезон. Житлова субсидія на оплату комунальних послуг (теплова енергія, природний газ, електроенергія) для централізованого, автономного та індивідуального опалення буде розраховуватись у квітні та жовтні, залежно від тривалості опалювального сезону, який триває з 16 жовтня по 15 квітня. Для більшості субсидіантів в опалювальному сезоні, житлові субсидії з початком нового періоду призначення, що припадає на початок неопалювального сезону будуть перепризначені автоматично з травня, якщо не змінилися дані про їхній майновий стан, перелік отриманих комунальних послуг чи не відбулися зміни, які стосуються складу домогосподарства/членів сім'ї, на підставі наявної інформації в Пенсійному фонді України. Якщо ж такі зміни сталися, то отримувачі субсидій повинні повідомити про це орган ПФУ протягом 30 днів.
Житлова субсидія на новий період призначення, тобто з травня надається за особистим зверненням, якщо в домогосподарстві:
є внутрішньо переміщені особи;
члени домогосподарства орендують житлові приміщення та сплачують житлово-комунальні послуги;
кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша ніж кількість зареєстрованих;
є особи, які не мали доходів за 3 та 4 квартали попереднього календарного року (або їх розмір був менше мінімальної заробітної плати) та не було сплачено єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Також з початком нового календарного року домогосподарство має право звернутися за призначенням субсидії на побутове паливо. В такому випадку заявники можуть звертатись з січня, адже субсидія на побутове паливо надається один раз на календарний рік. Також, крім одноразової виплати субсидії на тверде паливо надається житлова субсидія і на інші наявні комунальні послуги (електропостачання, водопостачання та інше). На такі послуги житлова субсидія надається з місця звернення і до кінця календарного року.
Якщо в опалювальний сезон розмір платежу не перевищував обсягу обов'язкового відсотка платежу, тобто розмір житлової субсидії становив 0 грн, то на неопалювальний сезон вона надається лише на підставі звернення громадянина. Для цього, домогосподарства повинні подати заповнені належним чином заяву та декларацію до органу ПФУ.
Якщо заяву подано протягом двох місяців з початку неопалювального (опалювального) сезону, то субсидія призначається з початку такого сезону, але не раніше дня виникнення права на її отримання. Є окремі випадки за яких, вказаний термін може бути продовжено.
Розрахунок житлової субсидії:
якщо призначається з початку неопалювального сезону (травень), то доходи враховуються за III-IV квартали попереднього календарного року;
якщо призначається з початку опалювального сезону (жовтень), то доходи враховуються за I-II квартали поточного календарного року;
якщо призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону, то доходи враховуються за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії;
якщо призначається з початку опалювального сезону, то доходи у вигляді пенсії враховуються в розмірі нарахованої пенсії за серпень поточного року, а якщо з початку неопалювального сезону, то в розмірі нарахованої пенсії за березень поточного року;
якщо житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону, то враховується розмір нарахованої пенсії за місяць, що передує місяцю, попередньому до місяця, з якого призначається житлова субсидія;
якщо субсидія призначається на тверде паливо, то до розрахунку враховуються доходи за попередній календарний рік.
Документи на отримання житлових субсидій можна подати особисто у сервісному центрі Пенсійного фонду, надіславши поштою, онлайн через вебпортал ПФУ. Також документи можна подати до відповідних територіальних громад або через Портал Дія.
Повідомляємо, що докладніше з інформацією, вимогами та умовами надання житлових субсидій можна ознайомитись в Положенні про порядок призначення житлових субсидій, яке було затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (зі змінами)