Червонослобідська територіальна громада
Вітаємо на офіційному веб-сайті

Інформація для ВПО

ЩО ПОТРІБНО РОБИТИ ПРИ ЗМІНІ МІСЦЯ ПЕРЕБУВАННЯ ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНОЇ ОСОБИ ДЛЯ ТОГО, ЩОБ НЕ ВТРАТИТИ ЩОМІСЯЧНУ ДЕРЖАВНУ ДОПОМОГУ?

При зміні місця фактичного проживання ВПО необхідно стати на облік за новим місцем.

ВПО повідомляють орган соціального захисту населення про переміщення на інше місце проживання або про повернення до постійного місця проживання.
Для продовження виплат особам, які мають на це право, орган соціального захисту населення за новим місцем проживання робить запит до відповідного органу за попереднім місцем проживання.
Факт проживання/перебування ВПО за фактичним місцем вибірково перевіряється територіальними органами Національної соціальної сервісної служби України:
за відсутності ВПО за фактичним місцем проживання/перебування посадова особа територіального органу Нацсоцслужби робить відповідний запис в акті і залишає ВПО повідомлення про необхідність протягом 10 календарних днів прибути до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем перебування на обліку для проходження ідентифікації.
У разі коли ВПО протягом 10 календарних днів не прибула до органу соціального захисту населення, орган соціального захисту населення приймає рішення про припинення надання допомоги на проживання з наступного місяця.
Поновлюється виплата щомісячної державної допомоги ВПО, коли особа, яка має право на таку виплату, стає на облік ВПО за місцем фактичного проживання.

До уваги жителів громади, які дали прихисток ВПО

З 1 ЖОВТНЯ 2022 ЗБІЛЬШИЛАСЯ КОМПЕНСАЦІЯ ЗА БЕЗОПЛАТНИЙ ПРИХИСТОК ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИХ ОСІБ
Кабінет Міністрів України (постанова від 30.09.2022 № 1094) вніс зміни до Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення (перебування) внутрішньо переміщених осіб. Йдеться про уточнення переліку населених пунктів, з яких прибули внутрішньо переміщені особи та про збільшення вдвічі суми грошової допомоги в період опалювального сезону власникам житла, які прихистили у себе вимушених переселенців.
Компенсація надається фізичним особам - громадянам України, які є власниками житла, або їх представниками, наймачами (орендарями) житла державної або комунальної власності, спадкоємцями, які прийняли спадщину, і після введення 24 лютого 2022 року воєнного стану в Україні безоплатно розміщували у своїх житлових приміщеннях внутрішньо переміщені осіб:
✅ які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, території територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), перелік яких затверджується Мінреінтеграції за погодженням;
✅ житло яких зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження, інформація про яке внесена до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, або щодо якого подано документальне підтвердження від органів місцевого самоврядування факту пошкодження/знищення нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації.
Також, з 1 жовтня 2022 року до 31 березня 2023 року компенсація витрат громадянам, які тимчасово прихистили ВПО, буде збільшена до 30 грн на день за кожну особу.
Особи, що розмістили внутрішньо переміщених осіб, також зобов’язані в день припинення розміщення внутрішньо переміщених осіб або зміни їх кількості подати повідомлення з інформацією про зміну переліку осіб, розміщених у житловому приміщенні, із зазначенням можливості у подальшому розміщувати внутрішньо переміщених осіб у такому приміщенні.
Заява особи, що розмістила внутрішньо переміщених осіб, про отримання компенсації витрат (затвердженої форми) подається до виконавчих органів сільської ради в паперовій не пізніше ніж протягом п’яти днів з дня закінчення звітного місяця.
У разі подання повідомлення, заяви в паперовій формі особа, що розмістила внутрішньо переміщених осіб, подає інформацію, зазначену у формі повідомлення чи заяви, про себе та кожну з розміщених осіб із пред’явленням підтвердних документів.
Компенсація особам, що розмістили внутрішньо переміщених осіб, виплачується у безготівковій формі за зазначеними у заяві банківськими реквізитами за умови відсутності заборгованості за житлово-комунальні послуги.

Зміни до Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб

30.08.2022 (постанова КМУ № 977) внесено зміни до Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися у період воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.2022 №333 (далі – Порядок).
Тепер вся інформація необхідна для надання компенсації буде вноситися та оброблятися в Інформаційно-аналітичну систему, яка функціонуватиме з метою автоматизації (оптимізації) та цифровізації процесів збору, верифікації, інтеграції інформаційних даних, збереження інформації, обліку та формування даних, необхідних для забезпечення здійснення компенсації витрат, пов’язаних з безоплатним тимчасовим розміщенням внутрішньо переміщених осіб, які після введення воєнного стану перемістилися з території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться воєнні (бойові) дії, або які перебувають/перебували в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а саме Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької та Київської областей, м. Києва, Луганської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Херсонської та Чернігівської областей.
НАГАДУЄМО, що компенсація надається фізичним особам - громадянам України, які є власниками житла, або їх представниками, наймачами (орендарями) житла державної або комунальної власності, спадкоємцями, які прийняли спадщину, і безоплатно розміщували у своїх житлових приміщеннях зазначених у пункті 1 цього Порядку внутрішньо переміщених осіб, крім членів своєї сім’ї у розумінні Сімейного кодексу України (далі - особи, що розмістили внутрішньо переміщених осіб), для покриття витрат, пов’язаних з безоплатним розміщенням внутрішньо переміщених осіб.

Безкоштовні ліки та медична допомога для ВПО: як отримати

Наразі в Україні діє спрощений доступ громадян до первинної медичної допомоги. Внутрішні переселенці можуть бути прийняті у будь-якому медзакладі, якщо він здатен забезпечити необхідне лікування. Також ВПО мають право на безкоштовні ліки при перебуванні у стаціонарі або в межах програми «Доступні ліки».

Як отримати безоплатне лікування або необхідні медичні препарати? Детальніше на слайдах.

Програма медичних гарантій: на що має право пацієнт

Кожен українець має змогу потрапити до лікаря, незалежно від місця перебування та наявності декларації.
Перелік безкоштовних послуг, на які має право кожен пацієнт:
екстрена медична допомога;
первинна медична допомога;
спеціалізована медична допомога;
паліативна медична допомога;
реабілітація у сфері охорони здоров’я;
медична допомога дітям до 16 років;
медична допомога у зв’язку з вагітністю та пологами;
вакцинація згідно з календарем профілактичних щеплень;
програма “Доступні ліки”.
Якщо ви є внутрішньо переміщеною особою, вам НЕ потрібно переукладати декларацію, достатньо звернутися по допомогу напряму в найближчий медичний заклад.
Дистанційно ваш сімейний лікар або педіатр може:
проконсультувати;
виписати електронний рецепт, створити електронне направлення до лікаря спеціалізованої допомоги;
направити на безкоштовні базові тести та аналізи.

Перелік безкоштовних базових тестів та аналізів, які можна отримати через сімейного лікаря:
загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою;
загальний аналіз сечі;
рівень глюкози у крові;
загальний аналіз холестерину;
тест на вагітність;
тест на ВІЛ;
тест на вірусні гепатити;
тест на тропонін;
тест на COVID-19.

Важливо: якщо ви чи ваша дитина за термінами потребуєте вакцинації або пропустили планову вакцинацію за календарем щеплень, її можна надолужити. Для цього достатньо звернутися до свого сімейного лікаря/педіатра або до найближчого закладу охорони здоров’я.
Знайти найближчий заклад первинної допомоги можна зателефонувавши за номером 16-77 у робочі дні з 9:00 до 18:00 (понеділок-четвер) та з 9:00 до 16:45 (у п’ятницю).
Знайти потрібного лікаря та отримати швидку безкоштовну консультацію можна через медичний чат-бот “Турбота” в Telegram: https://t.me/Doc2rbot (кюар-код)
Отримати онлайн консультацію лікаря можна також у додатку Doctor Online: https://doctoronline.care/ (кюар-код)
Якщо ваші права було порушено, ви або ваші близькі можуть поскаржитися на неправомірні дії лікаря як на місцевому рівні, так і в Національну службу здоров’я України (НСЗУ):
написати скаргу на імʼя головного лікаря (медичного директора) медичного закладу про неправомірні дії лікаря;
написати скаргу до Департаменту охорони здоров’я в вашому місті або регіоні;
подати скаргу через електронну форму на сайті НСЗУ;
звернутися у контакт-центр НСЗУ за безоплатним номером 16-77;
зателефонувати зі скаргою на урядову лінію Кабінету міністрів України — 15-45.
Закликаємо вас повідомляти про правопорушення, адже саме ваша небайдужість дозволить покращити медичну систему в Україні.
Довідка
Програма медичних гарантій — державна програма, що має на меті забезпечувати потреби пацієнта щодо отримання якісної медичної допомоги за основними напрямками, незалежно від його фінансової спроможності та стану здоров’я.
Програма державних гарантій медичного обслуговування населення поширюється на всі заклади охорони здоров’я незалежно від того, хто власник закладу; на підприємців, які ведуть медичну практику та уклали договір з НСЗУ, а також на тих суб’єктів господарювання, хто веде роздрібну торгівлю лікарськими засобами згідно з укладеним договором про реімбурсацію з НСЗУ.
Реімбурсація – спеціальний механізм, який дозволяє повністю або частково відшкодувати вартість лікарських засобів, які відпустили пацієнту за рецептом за програмою «Доступні ліки». Оплачують засоби з Державного бюджету України.



Що робити, якщо просять заплатити за послуги, які мають бути безкоштовними


До переліку безкоштовних послуг входять:
Екстрена медична допомога;
Первинна медична допомога;
Спеціалізована медична допомога;
Паліативна медична допомога;
Реабілітація у сфері охорони здоров’я;
Медична допомога дітям до 16 років;
Медична допомога у зв’язку з вагітністю та пологами;
Вакцинація згідно з календарем профілактичних щеплень;
Програма «Доступні ліки».
Також у перелік безоплатних медичних послуг на первинному та спеціалізованому рівнях медичної допомоги, а також медичної допомоги пацієнтам із COVID-19 входять базові аналізи.

Перелік безкоштовних базових тестів та аналізів, які можна отримати через сімейного лікаря:

Загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою;
Загальний аналіз сечі;
Рівень глюкози у крові;
Рівень холестерину у крові;
Тест на вагітність;
Тест на ВІЛ;
Тест на вірусні гепатити;
Тест на тропонін;
Тест на COVID-19.
Решту аналізів за наявності електронного направлення можна зробити безоплатно у закладах охорони здоров’я, які уклали договір з НСЗУ на надання послуг за відповідним пакетом. Електронне направлення може виписати лікуючий лікар: або лікар первинної ланки, або вузький спеціаліст.

Якщо лікар не хоче безкоштовно надавати медичні послуги, аргументуючи це тим, що:

За аналізи потрібно платити, а безоплатні аналізи лише у вашій лікарні за місцем проживання;
Потрібно сплатити благодійний внесок (наприклад, при госпіталізації);
Лише за умови сплати благодійного внеску, частину аналізів роблять безплатно;
Безплатно було б у стаціонарі, а на амбулаторному лікуванні все платно.
Запам’ятайте, що це НЕПРАВДА!

Алгоритм дій у випадках, коли лікарі вимагають заплатити за медичні послуги, які є безкоштовними:

Поясніть, що вам відомо про перелік безоплатних послуг, пред’явіть його за потреби;
Зверніться до завідувача відділенням або до керівника закладу;
Напишіть скаргу до Департаменту охорони здоров’я у місті, де ви знаходитеся;
Подайте скаргу через електронну форму на сайті НСЗУ;
Зверніться у контакт-центр НСЗУ за безоплатним номером 16-77.
При виявленні правопорушень потрібно про них повідомляти, адже саме небайдужість громадян дозволить покращити медичну систему в Україні.

Дорожня карта для внутрішньо переміщених осіб

Дорожня карта для внутрішньо переміщених осіб

Зміни до Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2022 р. № 1094 внесені зміни до Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення (перебування) ВПО

Власники помешкань мають право на компенсацію витрат за тимчасове безоплатне розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися:
- з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя;
- з території територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій, або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні);
- житло, яких зруйноване, або непридатне для проживання внаслідок пошкодження. Інформація про яке внесена до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, або щодо якого подано документальне підтвердження від органів місцевого самоврядування факту пошкодження/знищення нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації.
Також змінилася сума компенсації.
У період з 1 жовтня 2022 р. по 31 березня 2023 р. сума компенсації визначається на рівні 30 гривень за кожен людино-день.

До уваги внутрішньо переміщених осіб


Постановою Кабінету Міністрів України N 1168 “Про внесення змін до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам”, яку Уряд ухвалив 14 жовтня 2022 року,запроваджено перевірки територіальними органами Національної соціальної сервісної служби місць фактичного проживання ВПО.
Якщо ви проживаєте не за тією адресою, яка зазначена у вашій довідці ВПО, - повідомте про це відповідний орган та замініть довідку.
Якщо під час перевірки працівниками Нацсоцслужби, ВПО не виявилося вдома, для такої людини буде залишене повідомлення про необхідінсть протягом 10 днів з'явитися до органу соціального захисту для проходження ідентифікації.
У разі якщо протягом 10 днів ВПО не з’явиться до органу соціального захисту населення і не пройде індентифікацію ( пред’явити документ що посвідчує особу), то управління має право припинити державну допомогу на проживання з наступного місяця.
Тож, якщо ви ВПО та наразі змінили адресу свого початкового переміщення на іншу, рекомендуємо найближчим часом звернутися до органів соціального захисту чи ЦНАП, повідомити про зміну місця проживання і отримати довідку ВПО із зазначенням актуальної адреси теперішнього проживання.


Релігійні та благодійні організації вправі отримувати компенсацію вартості комунальних послуг за прихисток ВПО


Держава підтримує тих, хто прихистив внутрішньо переміщених осіб.
У вересні Кабмін розширив перелік тих, хто може отримати компенсацію за комунальні послуги за умови безоплатного проживання ВПО. Роз’яснення щодо змін до Постанови КМУ № 261, які стосуються релігійних та благодійних організацій, надав Мінрегіон.
Цією Постановою затверджений Порядок надання компенсації за спожиті комунальні послуги під час розміщення ВПО у приміщеннях державної, комунальної та приватної власності.
Згідно з роз’ясненням Мінрегіону, якщо релігійна або благодійна організація відповідає вимогам Порядку, зокрема є юридичною особою, володіє приміщенням на праві приватної власності й безоплатно поселила в приміщенні ВПО, то така організація вправі отримувати від держави компенсацію вартості відповідних комунальних послуг.

Чи можна отримувати допомогу ВПО на новонароджену дитину?

Якщо ви – переселенець, перемістилися після 24 лютого 2022 року з населеного пункту в районі воєнних (бойових) дій, окупації, оточення й оформили довідку ВПО, то маєте повне право на таку саму довідку й для новонародженого малюка. На її основі подавайте заяву про виплату допомоги на проживання для своєї дитини.

Розмір допомоги на дитину становить 3000 грн на місяць. Виплати надаються незалежно від того, чи працевлаштовані повнолітні члени сім’ї, чи є у родини будь-які доходи, депозити, рухоме або нерухоме майно.

Як відновити документи про вищу освіту?

Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України нагадує:
якщо навчальний заклад знаходиться на тимчасово непідконтрольній території, документ про освіту можна сформувати в «Дії»

Якщо виш, який видав диплом, вже не діє, то заяву про поновлення диплома разом з пакетом документів (копіями диплома та додатка) слід направити поштою до Міністерства освіти і науки України за адресою: 01135, м. Київ, пр. Перемоги, 10 або на скриньку ez@mon.gov.ua.
МОН визначає вищий навчальний заклад, який буде займатися відновленням втраченого диплома. Інформація в дублікаті відтворюватиметься на основі даних з Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО). Вона формується з 2000 року.

Якщо диплом видано раніше або інформація про нього відсутня у базі, то для підтвердження виш може використати його копію, архівну довідку про навчання чи виписку з журналу видачі документів.

Якщо інформації про видачу диплома немає в ЄДЕБО й недоступні архіви?
Тоді наявність вищої освіти доведеться встановлювати в судовому порядку. Для цього можна використати будь-які свідчення. Наприклад, копії документів про навчання чи записи у трудовій книжці.

Коли суд встановить юридичний факт здобуття відповідного ступеня чи рівня вищої освіти, копію цього судового рішення необхідно додати до заяви, з якою так само доведеться звернутися до Міністерства освіти і науки.

На підставі рішення суду чи офіційного листа визначений МОН України навчальний заклад має видати дублікат документа про вищу освіту.

Як оформити субсидію через дію


Заяву на отримання субсидії на сплату житлово-комунальних послуг можна подати через портал "Дія". Зазвичай це займає близько 30 хвилин
Щоб подати заявку треба діяти за таким алгоритмом:
Авторизуйтеся на порталі "Дія" за допомогою електронного підпису або BankID.
Виберіть у меню Послуги розділ Заява на субсидію.
Перевірте коректність своїх даних у профілі користувача, оновіть їх за необхідності.
Вкажіть, чи перебуваєте у шлюбі.
Вкажіть адресу, за якою бажаєте отримати субсидію.
Вкажіть інформацію про заборгованість за сплату послуг ЖКГ.
Виберіть, чи бажаєте отримати субсидію на житлові та комунальні послуги. Якщо так, відмітьте необхідні послуги з переліку доступних та заповніть поля по кожній з них.
Виберіть, чи бажаєте отримати субсидію на оплату внесків. Якщо так, відмітьте необхідні внески з переліку доступних та заповніть поля по кожній з них.
Виберіть, чи потрібна субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Виберіть, чи проживають за адресою отримання субсидії лише непрацездатні особи.
Виберіть спосіб отримання субсидії. На картку банку (вкажіть IBAN рахунку) або національним поштовим оператором зв'язку.
Вкажіть наявність розділених особових рахунків у зазначеному житлі.
Заповніть інформацію про характеристику житлового приміщення або будинку.
Виберіть особливості домогосподарства з переліку доступних за наявності.
Виберіть, чи проживають інші особи за вказаною адресою домогосподарства. Якщо так, додайте усіх осіб, що проживать у домогосподарстві, та вкажіть усі дані про таких осіб відповідно до наявних полів спливаючої форми.
Виберіть, чи проживають всі особи за вказаною адресою домогосподарства. Якщо так, додайте усіх членів сім'ї осіб, що проживать у домогосподарстві, та вкажіть усі дані про таких осіб відповідно до наявних полів спливаючої форми.
Заповніть дані про доходи. Заповніть інформацію відповідно до наявних полів спливаючої форми.
Заповніть дані про наявність транспортних засобів. За наявності заповніть інформацію відповідно до наявних полів спливаючої форми.
Заповніть дані про придбане майно та сплачені послуги. За наявності заповніть інформацію відповідно до наявних полів спливаючої форми.
Заповніть дані про придбану валюту. За наявності заповніть інформацію відповідно до наявних полів спливаючої форми.
Заповніть дані про те, що ви, члени господарства або члени їхній сімей маєте депозитні рахунки з сумою понад 100 тис. грн. За наявності заповніть інформацію відповідно до наявних полів спливаючої форми.
Заповніть дані про наявність та сплату аліментів. За наявності заповніть інформацію відповідно до наявних полів спливаючої форми.
Заповніть дані про наявність нерухомого майна. За наявності заповніть інформацію відповідно до наявних полів спливаючої форми.
Завантажте необхідні копії документів для отримання субсидії.

Спеціальна доповідь Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо додержання прав осіб, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України за період з 24 лютого - по 31 жовтня 2022 року.

У 2023 РОЦІ ПОРЯДОК НАРАХУВАННЯ ВИПЛАТ НА ПРОЖИВАННЯ ДЛЯ ВПО БУДЕ ЗБЕРЕЖЕНО


Внутрішні переселенці автоматично продовжуватимуть отримувати допомогу від держави. Не потрібно буде ані звертатись із заявами, ані підтверджувати місце проживання, матеріальний стан, дохід чи щось інше.
Хто належить до категорії ВПО?
Внутрішньо переміщеною особою (ВПО) є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
З яких причин можуть скасувати дію довідки ВПО
Довідка переселенця безстрокова, але може бути скасована якщо внутрішньо переміщена особа:
подала заяву про відмову від довідки;
вчинила злочин:
дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади;
посягання на територіальну цілісність і недоторканність України;
терористичний акт;
втягнення у вчинення терористичного акту;
публічні заклики до вчинення терористичного акту;
створення терористичної групи чи терористичної організації;
сприяння вчиненню терористичного акту;
фінансування тероризму;
здійснення геноциду, злочини проти людяності або військового злочину;
повернулася в покинуте місце постійного проживання;
виїхала на постійне місце проживання за кордон;
подала завідомо недостовірні відомості.
Увага! Якщо ВПО не повідомить про повернення в покинуте місце постійного проживання, дія довідки може бути скасована на підставі інформації про тривалу відсутність (більше ніж 60 днів) особи за фактичним місцем проживання (інформація може бути отримана з державних реєстрів, які реєструють перетин лінії зіткнення).
Обов'язки внутрішньо переміщеної особи
Внутрішньо переміщена особа зобов'язана:
дотримуватися Конституції і законів України, інших актів законодавства;
повідомляти про зміну місця проживання в структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття на нове місце проживання;
в разі добровільного повернення в покинуте місце постійного проживання ВПО зобов'язана повідомити про це в структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за місцем отримання довідки не пізніше ніж за три дні до дня від'їзду;
якщо встановлено, що ВПО надала завідомо неправдиві відомості для отримання довідки переселенця. У цьому випадку ВПО повинна відшкодувати всі фактичні витрати, понесені державним і місцевим бюджетам в результаті реалізації прав внутрішньо переміщеної особи.



Як припинити отримання допомоги на проживання, але без припинення перебування на обліку ВПО?


Для того, щоб це зробити, вам необхідно звернутися до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації як внутрішньо переміщеної особи із заявою про відмову від допомоги, в якій вказати ПІБ, РНОКПП, номер довідки про взяття на облік ВПО (як особисто так і поштою).

Зверніть увагу! Якщо ви скасуєте довідку ВПО через застосунок Дія, то вас буде знято із обліку ВПО та припиняться виплати, які з цим пов'язані.



Чи потрібно чоловікам-переселенцям після зміни фактичного місця проживання у довідці ВПО, ставати на військовий облік?


Призовники, військовозобов’язані та резервісти в разі вибуття в іншу місцевість повинні прибути до відповідних органів для зняття з військового обліку та в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання стати на військовий облік. Для зняття та постановки на військовий облік, потрібно прибути особисто та мати із собою паспорт громадянина України і військово-обліковий документ.

Дане питання регулюється відповідно до Правил військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджених постановою КМУ від 30 грудня 2022 р. № 1487 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1487-2022-%D0%BF#Text




У ЯКИХ ВИПАДКАХ ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНІ ОСОБИ МОЖУТЬ ВТРАТИТИ ДОПОМОГУ НА ПРОЖИВАННЯ


Нагадуємо, більшість внутрішньо переміщених осіб мають право на щомісячну фінансову допомогу від держави

- 2000 гривень на дорослих

- 3000 гривень для дітей та людей з інвалідністю

Однак існує низка причин, чому переселенцям відмовляються виплачувати допомогу від держави. Її можна втратити, якщо

- рідне місто чи село особи виключили з переліку територій, на яких ведуться бойові дії, або ж тимчасово окупованих. Переліки постійно оновлюються.

- загалом до переліку станом на 10.04.2023 входять 329 громад у Дніпропетровській, Донецькій, Миколаївській, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській та Запорізькій областях.

- ВПО не живе за зазначеною в довідці адресою.

Виплати можуть скасувати з наступного місяця, якщо під час перевірки місця перебування виявиться, що людина не проживає за попередньо вказаною адресою і не зареєструвала нової в органах соціального захисту протягом 10 календарних днів, або переселенець/ка виїхав/ла за межі України.

Якщо людина залишається за кордоном понад 60 днів, це стає підставою для скасування

- довідки переселенця;

- фінансових виплат.

Державну підтримку переселенцям виплачують незалежно від отримання

- гуманітарної допомоги;

- підтримки від міжнародних організацій;

- субсидії;

- інших видів соціальних допомог та компенсацій;

- працевлаштування чи реєстрації ФОП;

- купівлі нерухомого або рухомого майна.



ЧИ ПОТРІБНО ПРИ ЗАМІНІ АБО ОТРИМАННІ ДОКУМЕНТА, ЩО ПОСВІДЧУЄ ОСОБУ, ВНОСИТИ ЗМІНИ ДО ДОВІДКИ ВПО


Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, яка діє безстроково, крім випадків, коли є підстави для її скасування.

Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи підтверджує фактичне місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, які спричинили таке переміщення.

Так, до відомостей, які містяться в довідці ВПО, серед іншого, належать і реквізити документа, який посвідчує особу (паспорта громадянина України, посвідки на постійне місце проживання, свідоцтва про народження дитини тощо), а сама довідка пред’являється разом з паспортом громадянина України або іншим документом, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтвом про народження дитини.

Тобто, довідка ВПО не є документом який посвідчує особу, а лише є підтвердженням того, що особа взята на облік як ВПО та на період дії обставин, що спричинили внутрішнє переміщення, особа проживає не за місцем реєстрації.

При цьому законодавство передбачає обов’язок переселенця інформувати орган соціального захисту населення про

- зміну фактичного місця проживання/перебування;

- повернення додому (за місцем “прописки”).

А також треба актуалізовувати відомості про

- обставини, що спричинили внутрішнє переміщення;

- житлові, соціальні, медичні, освітні та інші потреби;

- наявність інвалідності та потребу в технічних та інших засобах реабілітації.

У разі втрати або псування «паперового» примірника довідки переселенець може звернутися до органу соціального захисту населення для отримання дублікату довідки. Так само, ВПО може звернутися за «паперовою» довідкою у разі потреби, якщо постановка на облік ВПО була здійснена онлайн у Дії.

Але якщо змінено

- персональні дані (ПІБ);

- номер банківського рахунка (за стандартом IBAN);

- категорію одержувача допомоги на проживання ВПО (працездатна особа, дитина, особа з інвалідністю),

то слід звернутися до органу соціального захисту населення для актуалізації даних для здійснення виплат, оскільки у такому разі виплати можуть не надходити із технічних причин (неможливості здійснити переказ коштів).




"База знань" - ініціатива в соціальній сфері


Продовжуємо розповідати про корисні ініціативи в соціальній сфері.

Сьогодні детальніше про нещодавно запущений спільний проєкт Protez Hub та "SAVING LIVES — РЯТУЄМО ЖИТТЯ", який називається "База знань".


Для кого цей проєкт Даний проєкт для людей, які працюють у сфері протезування/реабілітації, для тих, хто хоче допомогти своїм близьким і друзям, які втратили кінцівки.


Дуже корисні лекції від ТОП-спеціалістів, які в результаті допоможуть якісніше, швидше та краще надавати послуги з протезування для українців. Приєднуйтесь https://bazaznan.protezhub.com/




Національна служба роз’яснює , щодо нарахування субсидій з 1 травня 2023 року


Як відомо, у квітні закінчується опалювальний сезон, тож з 01 травня по 30 вересня в Україні будуть надаватись субсидії на неопалювальний сезон. Житлова субсидія на оплату комунальних послуг (теплова енергія, природний газ, електроенергія) для централізованого, автономного та індивідуального опалення буде розраховуватись у квітні та жовтні, залежно від тривалості опалювального сезону, який триває з 16 жовтня по 15 квітня. Для більшості субсидіантів в опалювальному сезоні, житлові субсидії з початком нового періоду призначення, що припадає на початок неопалювального сезону будуть перепризначені автоматично з травня, якщо не змінилися дані про їхній майновий стан, перелік отриманих комунальних послуг чи не відбулися зміни, які стосуються складу домогосподарства/членів сім'ї, на підставі наявної інформації в Пенсійному фонді України. Якщо ж такі зміни сталися, то отримувачі субсидій повинні повідомити про це орган ПФУ протягом 30 днів.


Житлова субсидія на новий період призначення, тобто з травня надається за особистим зверненням, якщо в домогосподарстві:

є внутрішньо переміщені особи;

члени домогосподарства орендують житлові приміщення та сплачують житлово-комунальні послуги;

кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша ніж кількість зареєстрованих;

є особи, які не мали доходів за 3 та 4 квартали попереднього календарного року (або їх розмір був менше мінімальної заробітної плати) та не було сплачено єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.


Також з початком нового календарного року домогосподарство має право звернутися за призначенням субсидії на побутове паливо. В такому випадку заявники можуть звертатись з січня, адже субсидія на побутове паливо надається один раз на календарний рік. Також, крім одноразової виплати субсидії на тверде паливо надається житлова субсидія і на інші наявні комунальні послуги (електропостачання, водопостачання та інше). На такі послуги житлова субсидія надається з місця звернення і до кінця календарного року.

Якщо в опалювальний сезон розмір платежу не перевищував обсягу обов'язкового відсотка платежу, тобто розмір житлової субсидії становив 0 грн, то на неопалювальний сезон вона надається лише на підставі звернення громадянина. Для цього, домогосподарства повинні подати заповнені належним чином заяву та декларацію до органу ПФУ.

Якщо заяву подано протягом двох місяців з початку неопалювального (опалювального) сезону, то субсидія призначається з початку такого сезону, але не раніше дня виникнення права на її отримання. Є окремі випадки за яких, вказаний термін може бути продовжено.


Розрахунок житлової субсидії:


якщо призначається з початку неопалювального сезону (травень), то доходи враховуються за III-IV квартали попереднього календарного року;

якщо призначається з початку опалювального сезону (жовтень), то доходи враховуються за I-II квартали поточного календарного року;

якщо призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону, то доходи враховуються за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії;

якщо призначається з початку опалювального сезону, то доходи у вигляді пенсії враховуються в розмірі нарахованої пенсії за серпень поточного року, а якщо з початку неопалювального сезону, то в розмірі нарахованої пенсії за березень поточного року;

якщо житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону, то враховується розмір нарахованої пенсії за місяць, що передує місяцю, попередньому до місяця, з якого призначається житлова субсидія;

якщо субсидія призначається на тверде паливо, то до розрахунку враховуються доходи за попередній календарний рік.


Документи на отримання житлових субсидій можна подати особисто у сервісному центрі Пенсійного фонду, надіславши поштою, онлайн через вебпортал ПФУ. Також документи можна подати до відповідних територіальних громад або через Портал Дія.


Повідомляємо, що докладніше з інформацією, вимогами та умовами надання житлових субсидій можна ознайомитись в Положенні про порядок призначення житлових субсидій, яке було затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (зі змінами)


Комрамка щодо постанови «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб»


Держава продовжуватиме підтримувати своїх громадян – внутрішньо переміщених осіб, які змушені були залишити домівки через військову агресію російською федерації.
А ВПО, які потребують такої допомоги, продовжать і надалі її отримувати.
Допомога на проживання для ВПО – один з найбільш важливих інструментів для підтримки внутрішньо переміщених осіб. При цьому, це – одна з найбільших за розміром фінансування з державного бюджету програм. На поточний рік на неї було передбачено в Держбюджеті 57 млрд грн. Наразі відбувається фінансування виплат для понад 2,6 млн осіб.

Метою державної політики щодо внутрішньо переміщених осіб є забезпечення підтримкою громадян, які – через війну – втратили житло або вимушені були залишити власні домівки і переселитися з місць, де ведуться бойові дії або з тимчасово окупованих територій, а також допомога їм в адаптації до нових умов життя.

Така допомога є тимчасовою і має надаватися громадянам, які найбільше її потребують.
Що змінюється:
11 липня Уряд прийняв постанову «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб», якою уточнено параметри надання цієї підтримки.

Зокрема, для всіх внутрішньо переміщених осіб, які отримують допомогу зараз, з 1 серпня 2023 р. буде автоматично продовжено виплату допомоги ще на 6 міс., до кінця січня 2024 р.
Допомога продовжується для всіх ВПО, які проживають в Україні і є внутрішньо переміщеними особами у розмірах для осіб з інвалідністю та дітей – 3 тис. грн та для інших осіб – 2 тис. грн.
Відповідно, виплати не продовжуватимуться особам, які:
перебувають за кордоном більше 30 календарних днів поспіль без обгрунтованих причин, що підтверджуються документально (обгрунтованими вважаються причини, коли людина була у службовому відрядженні чи на стажуванні, перебувала на лікуванні або реабілітації, доглядала за хворою дитиною, оздоровлювала дитину та ін.);
повернулися до покинутого місця проживання.
Крім того, виплати не продовжуватимуться особам, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі або були засуджені за колабораціонізм.
Громадянам для продовження виплат ніяких додаткових дій вчиняти не потрібно, виплати продовжуватимуться автоматично.
Звертаємо увагу, що постанова визначає перелік обгрунтованих причин, які дають право людині, навіть перебуваючи за кордоном довгий час, не втратити виплати, наприклад: службове відрядження, оздоровлення дітей, стажування, лікування або реабілітація, що підтверджується відповідними документами, смерть членів сім’ї чи родичів та ін.

З 1 вересня допомога продовжується для тих громадян, чий майновий стан потребує такої підтримки, і не продовжується для громадян, чий майновий стан дозволяє здійснювати суттєві витрати без допомоги держави.
А саме, з 1 вересня 2023 р. виплату буде припинено тим ВПО, які від моменту ухвалення даної Постанови*:
1. придбали новий транспортний засіб (з року випуску якого минуло менше 5 років), крім авто, які були придбані волонтерами та передані на потреби оборони краіни;
2. придбали на суму більше 100 тис. грн. земельну ділянку, квартиру, будинок (крім житла, отриманого за рахунок державного чи місцевого бюджету);
3. мають на депозитному банківському рахунку кошти у загальній сумі більше 100 тис. грн;
4. придбали іноземну валюту (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних, соціальних, освітніх послуг), а також банківських металів на загальну суму більше 100 тис. грн;
5. мають у власності житло, що розташоване на інших територіях ніж тих, де ведуться активні (можливі) бойові дії або які є окупованими, якщо таке житло має площу понад 13,65 м2 на одного члена сім’ї.
* – з детальним переліком можна ознайомитися у Постанові
Якщо за результатами перевірки отримувачів через державні реєстри буде прийняте рішення про припинення допомоги, громадянина про це буде повідомлено: або поштою чи електронною поштою, або – за технічної можливості – мобільним зв’язком чи засобами електронного сповіщення Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (ЄІССС).
У разі незгоди, він може оскаржити таке рішення органу соцзахисту або, можливо, надати підтверджуючі документи, та продовжувати отримувати виплати.

Постановою надано можливість отримувати допомогу внутрішньо переміщеним особам, у яких народились діти після переміщення.
Це врегулює проблему, яка виникала з отриманням допомоги на дітей, які народились у ВПО після переміщення і, відповідно, їхнє зареєстроване місце проживання співпадало з місцем задекларованого місця проживання їхніх батьків (місця, куди переїхали ВПО).
Також відтепер особа зможе дистанційно відмовитись від статусу внутрішньо переміщеної особи, без особистого звернення до органу соціального захисту населення.
Виплати допомоги внутрішньо переміщеним особам будуть здійснюватись 15 та 28 числа кожного місяця.
Мінсоцполітики звертає увагу, що нові критерії для отримання допомоги не впливають на отриману допомогу до 01.08.2023.

Також звертаємо увагу, що для внутрішньо переміщених осіб, які вперше звернуться по отримання допомоги ПІСЛЯ 01.08.23 р. допомога призначається на шість місяців, на сім’ю, та буде виплачуватися щомісячно одному з членів сім’ї (далі ‒ уповноважена особа) з розрахунку на кожного члена сім'ї:
- для осіб з інвалідністю та дітей ‒ 3 тис. грн;
- для інших осіб ‒ 2 тис. грн.
Допомога призначається на кожного члена сім’ї, відомості про якого включено до Єдиної інформаційної бази даних як про внутрішньо переміщену особу (тобто зареєстрований як ВПО).
Для таких родин допомога може бути призначена сім'ї ще на 1 шестимісячний період, якщо в родині є:
- діти з інвалідністю,
- особи, які доглядають за особою з інвалідністю,
- особи пенсійного віку,
- які мають трьох і більше дітей віком до 18 років
- неповнолітні та малолітні дітям, які прибули без супроводу законного представника,
- якщо сукупний дохід на одного члена сім'ї не перевищує 4 прожиткових мінімумів.
Але допомога не призначатиметься, якщо протягом трьох місяців перед зверненням член родини здійснив суттєві витрати чи оплатив послуги на суму від 100 тис грн. одним платежом. Критерії суттєвих витрат – зазначені вище.
Допомога не призначається на отримувача, який перебуває на повному державному утриманні (наприклад, в дитячому будинку, психоневрологічному інтернаті, будинку-інтернаті для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю тощо або школі-інтернаті, закладі спеціалізованої освіти військового чи військово-спортивного профілю;

Родини, які перебувають у складних життєвих обставинах, мають право отримувати допомогу ще один, другий 6-ти місячний термін
Допомогу можна продовжена, якщо

середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача не перевищує одного розміру мінімальної заробітної плати,

у складі сім’ї є особи працездатного віку, які
- доглядають за дітьми до досягнення ними шестирічного віку (включно);
- мають трьох і більше дітей віком до 18 років і доглядають за ними;
- особи з інвалідністю;
- громадяни, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю тощо;

у складі сім’ї є непрацююча особа працездатного віку, яка протягом перших шести місяців отримання допомоги
- сприяла своїй економічній самостійності (наприклад, працевлаштувалася/ зареєструвалася у центрі зайнятості, як безробітна /зареєструвалася як фізична особа-підприємець / отримала допомогу на здобуття економічної самостійності тощо)
- та середньомісячний дохід, якої не перевищує одного розміру мінімальної заробітної плати;

внутрішньо переміщеній особі, яка втратила працездатність чи досягла пенсійного віку та розмір пенсії якої не досягає трьох прожиткових мінімумів, для осіб, що втратили працездатність

неповнолітнім та малолітнім дітям, які прибули без супроводу законного представника.

Тобто загалом термін, протягом якого держава фінансово підтримуватиме ВПО, може складати рік.
Адже дуже важливо, щоб громадяни, які вже продемонстрували стійкість і бажання відбудовувати своє життя, мали період, поки виплачується допомога, і могли використати цей час для інтеграції в приймаючу громаду, пошук житла, працевлаштування тощо.
Такий підхід допоможе:
- державі – сфокусувати свій фінансовий ресурс на підтримці саме тих родин, які її потребують
- родинам – маючи підтримку від держави, адаптуватися на новому місці, вирішити поточні питання з пошуком житла, роботи/ відкриття власної справи, зокрема, за програмами Мінекономіки.
Звертаємо увагу, що держава продовжує підтримку ВПО та впроваджує нові інструменти й механізми цієї підтримки.
Так, для тих, у кого пошкоджене житло, – діє програма єВідновлення: подавши заявку, можна отримати кошти на відновлення житла, відомості про яке є в Державному реєстрі речових прав, підлягає відновленню і розміщене на неокупованій території і території де не ведуться активні бойові дії
Власники зруйнованого житла можуть отримати грошові компенсації або житлові сертифікати (документ, що підтверджує гарантії держави профінансувати придбання іншого житла)
Оскільки отримання роботи є одним з найболючіших питань для ВПО, держава дає можливість отримати ваучер на навчання. Завдяки цьому інструменту повністю або частково оплачується навчання у закладах освіти. Зокрема, можливі перепідготовка за робітничою професією, здобуття ступеня магістра на основі вищої освіти за іншою спеціальністю чи підвищення кваліфікації.
Також за рахунок державного бюджету виплачуються компенсації роботодавцю за працевлаштування ВПО.
Центри зайнятості працюють з ВПО, займаються пошуком вакансій, як від державної служби зайнятості, так і з найбільших сайтів із працевлаштування тощо.
Усі види соціальних послуг і допомог, наявні в країні, є доступними для ВПО.
Йде мова про малозабезпечених осіб, чи про багатодітні родини, чи про осіб з інвалідністю, – держава забезпечує усю можливу і доступну на сьогодні підтримку.

Відповіді на можливі питання щодо зміни правил виплат допомоги на проживання для внутрішньо переміщених осіб


1. Чому змінюються правила призначення виплат?

Метою державної політики щодо внутрішньо переміщених осіб є забезпечення підтримкою громадян, які – через війну – втратили житло або вимушені були залишити власні домівки і переселитися з місць, де ведуться бойові дії або з тимчасово окупованих територій, а також допомога їм в адаптації до нових умов життя.

Така допомога є тимчасовою і має надаватися громадянам, які найбільше її потребують.

Наразі Уряд ухвалив постанову, якою уточнено параметри надання цієї підтримки. Держава фокусується на допомозі тим, хто найбільше цього потребує.

З 1 серпня допомога продовжується автоматично на один шестимісячний період для ВПО, які вже отримували допомогу на проживання, за виключенням ВПО, які:
- перебувають за кордоном більше 30 календарних днів поспіль без обгрунтованих причин, що підтверджуються документально (обгрунтованими вважаються причини, коли людина була у службовому відрядженні чи на стажуванні, перебувала на лікуванні або реабілітації, доглядала за хворою дитиною, оздоровлювала дитину та ін.);
- повернулися до покинутого місця проживання.
- відбувають покарання в місцях позбавлення волі.

З 1 вересня виплата допомоги продовжиться для зазначених ВПО з урахуванням майнового стану внутрішньо переміщеної особи.

2. Які критерії майнового стану застосовуватимуться з 1 вересня 2023 року?
З 1 вересня 2023 року виплата допомоги припиняється внутрішньо переміщеним особам, які отримували допомогу відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, якщо такі ВПО після вступу в силу постанови:
1. придбали новий транспортний засіб (з року випуску якого минуло менше 5 років), крім авто, які були придбані волонтерами та передані на потреби оборони краіни;
2. придбали на суму більше 100 тис. грн. земельну ділянку, квартиру, будинок (крім житла, отриманого за рахунок державного чи місцевого бюджету);
3. мають на депозитному банківському рахунку кошти у загальній сумі більше 100 тис. грн;
4. придбали іноземну валюту (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних, соціальних, освітніх послуг), а також банківських металів на загальну суму більше 100 тис. грн;
5. мають у власності житло, що розташоване на інших територіях ніж тих, де ведуться активні (можливі) бойові дії або які є окупованими, якщо таке житло має площу понад 13,65 м2 на одного члена сім’ї.
3. Чи змінюється розмір допомоги?
Ні, не змінюється, розмір допомоги складатиме
- для осіб з інвалідністю та дітей ‒ 3 тис. грн;
- для інших осіб ‒ 2 тис. грн.
4. Чи може бути продовжено строк перебування ВПО за кордоном понад 30 днів, і при цьому не буде втрачено право на виплату допомоги?
Так, якщо на то в особи є поважні причини. Зокрема, до 30-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, оздоровлення дітей, стажування, лікування, реабілітації, що підтверджується відповідними документами, зокрема за запрошенням приймаючої сторони. Також не включатимуться дні перебування за кордоном з таких причин, як смерть членів сім’ї особи та її родичів, догляд за хворою дитиною віком до 18 років, перебування у закладах охорони здоров’я, судових та правоохоронних органах, у зв’язку з якими особа не за власним бажанням не могла повернутися з-за кордону та може підтвердити такі обставини документально.
5. Чи треба звертатися і куди, щоб виплати продовжували виплачувати?
З 1 серпня 2023 р. допомога на проживання автоматично продовжується ВПО, без додаткового звернення.

Тобто якщо ви вже отримували допомогу на проживання для ВПО і відповідаєте критеріям для її отримання, звертатися за продовженням виплат не потрібно.

6. Чи можуть мені відмовити у продовженні допомоги і як я про це дізнаюсь?

Відмова особі у продовженні допомоги можлива, якщо людина понад 30 днів перебуває за кордоном або повернулась до базового місця проживання. Про відмову у продовженні виплат після 1 серпня 2023 р. отримувача буде повідомлено або органом соціального захисту населення, який її призначає (поштою чи електронною поштою), або – за технічної можливості – засобами мобільного зв’язку чи засобами електронного сповіщення Єдиної інформаційної системи соціальної сфери.

Відповідно, з 1 серпня 2023 р. виплати не продовжуватимуться особам, які:
- перебувають за кордоном більше 30 календарних днів поспіль без обгрунтованих причин, що підтверджуються документально (обгрунтованими вважаються причини, коли людина була у службовому відрядженні чи на стажуванні, перебувала на лікуванні або реабілітації, доглядала за хворою дитиною, оздоровлювала дитину та ін.);
- повернулися до покинутого місця проживання.
Крім того, виплати не продовжуватимуться особам, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі або були засуджені за колабораціонізм.
з 1 вересня 2023 р. виплату буде припинено тим ВПО, які від моменту ухвалення даної Постанови:
1. придбали новий транспортний засіб (з року випуску якого минуло менше 5 років), крім авто, які були придбані волонтерами та передані на потреби оборони краіни;
2. придбали на суму більше 100 тис. грн. земельну ділянку, квартиру, будинок (крім житла, отриманого за рахунок державного чи місцевого бюджету);
3. мають на депозитному банківському рахунку кошти у загальній сумі більше 100 тис. грн;
4. придбали іноземну валюту (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних, соціальних, освітніх послуг), а також банківських металів на загальну суму більше 100 тис. грн;
5. мають у власності житло, що розташоване на інших територіях ніж тих, де ведуться активні (можливі) бойові дії або які є окупованими, якщо таке житло має площу понад 13,65 м2 на одного члена сім’ї.
Водночас держава дає перехідний період протягом 1,5 місяці для осіб, які мають достатні статки, і не можуть отримувати допомогу, щоб особи встигли адаптуватися до нових правил виплат

7. Якщо після 1 серпня я не отримую виплати, як зорієнтуватись: вони затримуються чи мене позбавлено виплат?
Про відмову у продовжені допомоги особа має бути повідомлена. Якщо ви не отримували такого повідомлення поштою/електронною поштою/мобільним зв'язком і тд., – можна уточнити в органах соціального захисту причину затримки виплати.

8. Як перевірятиметься мій майновий стан?

Майновий стан заявників перевірятиме Міністерство фінансів відповідно до Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат». Міністерство фінансів перевіряє інформацію щодо кожної особи використовуючи державні реєстри, бази даних та інформацію наявну в банківських установах. За результатами верифікації Мінфін надає рекомендації щодо того, чи має бути продовжено чи припинено виплату, чи, наприклад, уточнено певну інформацію щодо отримувачів. За результатами Рекомендацій орган соціального захисту повідомляє засобами електронного зв'язку щодо припинення виплати та її причину. У разі невідповідності інформації отримувач допомоги може принести відповідні підтверджуючі документи та виплата буде поновлена.

9. Яким чином перевірятимуть, що я знаходжусь за кордоном?

Факт знаходження громадянина за кордоном перевіряється Міністерством фінансів спільно з Держприкордонслужбою, через інформацію, яка міститься в державних реєстрах.

Для перепризначення допомоги на проживання принциповим є факт тривалої відсутності особи в межах України, факт отримання допомоги за кордоном додатково не відслідковується.

10. Якщо маю 100 тис. не на депозитному, а на поточному рахунку, чи є це підставою для позбавлення мене виплат?

Один з критеріїв призначення/перепризначення допомоги – наявність коштів, які не використовуються та накопичуються на депозитних рахунках. Тобто наявність коштів на поточних рахунках не впливатиме на ваше право

11. Чи можна оскаржити прийняте рішення про відмову у продовжені виплат на проживання для ВПО?

Рішення органу соціального захисту населення може бути оскаржено до Нацсоцслужби або у судовому порядку

12. У яких випадках виплати можуть бути продовжено ще на 6 місяців? Які для цього мають бути причини?

Для тих ВПО, які вперше звернуться по отримання допомоги після 1 серпня 2023 року, допомога може бути призначена на другий шестимісячний період за зверненням, якщо, наприклад: середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача не перевищує одного розміру мінімальної зарплати; або у складі сім’ї є діти з інвалідністю, особи з інвалідністю, або особи працездатного віку, які доглядають за дітьми до досягнення ними шестирічного віку (включно); чи громадяни мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними та ін.

Також звертаємо увагу, що допомога може бути призначена на другий шестимісячний період, якщо непрацюючий член сім’ї працездатного віку протягом перших шести місяців отримання допомоги сприяв своїй економічній самостійності (наприклад, працевлаштувався/зареєструвався у центрі зайнятості як безробітний, зареєструвався як фізична особа-підприємець, отримав допомогу на здобуття економічної самостійності чи мікрогрант на створення власного бізнесу тощо).

13. Чому після 1 серпня допомога призначатиметься на родину, а не на окрему особу, як було раніше?

Для забезпечення адресності допомоги, доцільності її надання, при призначенні враховуватимуться всі статки членів сім’ї.

14. Хто з членів родини матиме право на призначення допомоги на проживання для ВПО?
Допомога призначається внутрішньо переміщеним особам:
- які перемістилися (повторно перемістились) з територій, включених до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції
- у яких житло зруйноване або непридатне для проживання, та інформація про яке внесена до Реєстру пошкодженого та знищеного майна;
- дитині, яка народилася у внутрішньо переміщеної особи, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про ВПО.
15. Якщо у складі сім'ї відбулися зміни, чи перераховуватиметься розмір допомоги?

Якщо у складі сім’ї, якій призначено допомогу, відбулися зміни, розмір допомоги перераховується. Перерахунок відбувається з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін:
- за заявою уповноваженої особи
- або згідно з інформацією, наданою компетентним органом, та / або за результатами перевірки Мінфіном.
Заяву про зміни у складі сім'ї уповноважена особа може надіслати поштою або електронною поштою органу соціального захисту населення, уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг.
16. Якщо я є ВПО, але перебуваю за кордоном, чи торкнуться мене зміни і як?

Тих ВПО, які знаходяться за кордоном тимчасово, строком менше 30 днів поспіль, або довший період, але з поважних причин (обгрунтованими вважаються причини, коли людина була у службовому відрядженні чи на стажуванні, перебувала на лікуванні або реабілітації, доглядала за хворою дитиною, оздоровлювала дитину та ін.), які можна підтвердити документально, ці зміни не торкнуться.

Нововведення стосуються ВПО, які виїхали за кордон і перебувають там понад 30 днів на момент продовження виплати. По факту вони вже не є внутрішньо переміщеними особами (адже бути ВПО можна в межах однієї країни), відповідно ці виплати для них припиняються.

16. Якщо я повертаюсь з-за кордону, чи матиму право на отримання або повернення права на виплату?

При поверненні з-за кордону сім’я матиме право на допомогу з місяця подання відповідної заяви після повернення, на загальних підставах.

Відповіді на можливі питання щодо зміни правил виплат допомоги на проживання для внутрішньо переміщених осіб № 2


- Чи змінився розмір допомоги?
Відповідь: розмір допомоги не змінився і наразі складає: 3000 грн для дітей та осіб з інвалідністю та 2000 грн - для інших осіб

- Я отримую допомогу. Чи отримає допомогу моя народжена після 24.02.2022 дитина?
Відповідь: Якщо у ВПО, яка отримує допомогу, народилася дитина після 24.02.2022, допомога на таку дитину призначається.
Крім того, якщо дитина народилась після 24.02.2022, але до набрання чинності цією постановою і орган соціального захисту населення допомогу не призначив, допомога нараховується з дати звернення за нею з автоматичним продовженням її з 1 серпня 2023 року.

- Чи достатньо оформити довідку про те, що ти є ВПО, щоб отримувати допомогу?
Відповідь: Наявність довідки ВПО не дає гарантію на отримання допомоги. Довідка засвідчує факт переміщення особи. Допомога надається ВПО з урахуванням доходів та майнового стану родини ВПО.

- Як я дізнаюсь, що виплати мені не припинено з якоїсь причини
Відповідь: у разі неприпинення виплати допомоги ВПО продовжують її отримувати на відповідні рахунки

- Я є ВПО, як дізнатись, чи продовжуватимуть мені платити допомогу?
Відповідь: у разі припинення/непризначення допомоги орган соціального захисту населення інформує за результатами верифікації про прийняте рішення із зазначенням, на підставі чого воно було прийнято

- Перебуваю за кордоном з початку війни, чи буду отримувати виплати?
Відповідь: Допомога не призначається у разі перебування заявника на дату звернення за кордоном більш як 30 днів підряд або сумарно більше 60 днів протягом 6 місяців отримання допомоги.
- Жив за кордоном останні півроку, але у вересні збираюсь повернутися, чи буду отримувати допомогу на проживання?
Відповідь: Допомога не призначається у разі перебування заявника на дату звернення за кордоном більш як 30 днів підряд. При зверненні за допомогою після повернення допомога може бути призначена.

- Я – студент стаціонару, є ВПО, чи буду продовжувати отримувати допомогу?
Відповідь: студенти стаціонару, які є ВПО і отримують допомогу, продовжать її отримувати, якщо не мають реєстрації місця проживання в гуртожитках

- Якщо маю будинок на неокупованій території, але придбаний ДО війни, чи буду отримувати виплати?
Відповідь: Допомога не призначається заявнику, який має у власності житлове приміщення на неокупованій території або не включений до переліку територій, на яких ведуться бойові дії

- Під час війни, завдяки допомозі волонтерів і місцевої ради, вдалося придбати невеличкий будиночок, який коштував більше 100 тис. грн. Мені припинять виплачувати допомогу?
Відповідь: З 01.09.2023 виплата допомоги ВПО, яка має у власності придатне для проживання житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване на територіях, не включених до переліку територій, або на територіях, включених до переліку територій, щодо яких визначено дату завершення бойових дій (дату припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації

- Маю кошти понад 100 тис. грн на звичайному рахунку, не депозитному, не знімала довгий час, мені припинять допомогу?
- Відповідь: При призначенні / продовженні виплати допомоги враховується наявність заощаджень, тобто коштів, що знаходяться на депозитних рахунках особи.

- Оплатила операцію на суму більше 100 тис. грн, гроші збирала довгий час, чи продовжуватиметься мені допомога?
Відповідь: оплата ВПО медичних послуг, зокрема на суму, що перевищує 100,0 тис. грн, не враховується при призначенні / продовженні виплати допомоги

- Якщо мені припинили виплати через те, що знаходжусь довгий час за кордоном, але маю таку необхідність, бо перебуваю на реабілітації. Чи можу повернути ці виплати?
Відповідь: Якщо ВПО може документально підтвердити своє перебування за кордоном більше 30 днів поспіль з метою проходження реабілітації чи лікування виплати такій особі повертаються.

- Збираюсь подати заяву на отримання виплат для ВПО, прочитав, що виплачуватимуть на родину. У нас в родині двоє батьків і двоє дітей, на скількох ми отримуватимемо допомогу?
Відповідь: Допомога призначається на сім’ю ВПО (на кожного члена сім’ї).

- Моя бабуся перебуває у закладі для літніх людей, який евакуйовано з зони бойових дій, чи отримуватиме вона виплати?
Відповідь: Якщо ВПО до переміщення перебувала на повному державному утриманні і залишилася на такому утриманні після переміщення - такій ВПО допомога не призначається





Житлові програми для ВПО



Дорожня карта для внутрішньо переміщених осіб